Az Egyesült Királyság Egészségügyi és Szociális Gondozási Minisztériuma (DHSC) bejelentette, hogy véglegesen tiltják a pubertásblokkoló gyógyszereknek a nemváltás megkönnyítése céljából való alkalmazását. December 11-i nyilatkozat szerint „a pubertásgátló hormonok értékesítését korlátozó intézkedések határozatlan időre szólnak”.
A döntés az Emberi Gyógyszerek Bizottsága (CHM) független szakértői tanácsának véleményén alapul. Az eddigi gyakorlat ugyanis elfogadhatatlan mértékű biztonsági kockázatot jelent. Kiemelten kezeljük a betegek biztonságát, ezért fogadtuk el a CHM ajánlásait – közölte a minisztérium.
Az ilyen gyógyszerekkel kezelt kikorúak állapotát Dr. Hilary Cass vezetésével elemezték. A kezeléseket már korábban leállították a Cass jelentés alapján.
A minisztériumi döntést a Cass jelentés mellett újabb vizsgálatok is indokolták. „Nem találtak elegendő bizonyítékot a serdülők pubertásblokkolóinak biztonságosságának vagy klinikai hatékonyságának alátámasztására”. A CHM nem tartja biztonságosnak a jelenlegi gyógyszerfelírási szabályozást. Határozatlan idejű tilalmat javasol, amíg nem lehet garantálni a megfelelő biztonságot.
A minisztérium döntését az is indokolta, hogy a CHM „rossz orvosi és gyógyszerfelírási gyakorlatot talált” a kiskorúak nemváltása terén. „Előfordult, hogy a gyermekek online kérdőívek kitöltése és az Egyesült Királyságon kívüli gyógyszert felíró orvosokkal folytatott rövid hívás után kaptak receptet” – olvasható a nyilatkozatban. Az Egyesült Államokban az orvosok legálisan csak az államok mintegy felében írhatnak fel pubertásgátló gyógyszereket. A Do No Harm tanulmánya szerint legalább 13 994 gyermek esett át nemváltáson az Egyesült Államokban 2019 és 2023 között. A tanulmány azt is megállapította, hogy közel 150 katolikus kórház biztosított nemváltást, ellentétben az Egyesült Államok Katolikus Püspöki Konferenciájának irányelveivel.
A fenti ismertetés Tyler Arnoldnak a CNA (katolikus hírügynökség) munkatársának cikkére alapul. Nagy hiba, hogy a hivatalos katolikus állásponttal ellentétes a gyakorlattal mintegy 150, nevében katolikus kórháznak. Örvendetes viszont, hogy az Egyesült Királyságban felismerték, hogy veszélyes helyzet alakult ki. Lépni kellett, még ha az összenépességnek csak töredékét érinti is a probléma. A józan ésszel és az emberi természettel ellentétes dolgokban úgy látszik, előbb-utóbb érvényesül a régi mondás: Űzd ki bár a természetet vasvillával, mégis újra visszatér.
Surján László