Kubatov Gábor: Ma a leglázadóbb dolog konzervatívnak lenni! – 8. Kerkai Est

Az immár hagyományosnak számító, nyolcadik Kerkai Est Kiss Gy. László tárogatóművész meghitt és gyöngyörű játékával kezdődött. Lelki útravalóval Bécser Péter Róbert OFM, a Szentendrei Ferences Gimnázium igazgatója szolgált, aki a közösségi élet szépségeiről és nehézségeiről is őszintén beszélt. Az est fő vendége Kubatov Gábor országgyűlési képviselő, a Ferencvárosi Torna Club elnöke volt.

A beszélgetés elején a CPAC konferencián is elmondott választási jelmondatot – „Szenvedtünk, kitartottunk, győztünk” – jártuk alaposabban körbe. Kiderült, hogy az idézet eredetileg Ravasz László református püspöktől származik, aki nagyon sokat tett azért, hogy egyháza átvészelje a kommunista egyházüldözéseket. 2002 után a választáson alulmaradt Fidesz hasonló helyzetben találta magát, hiszen minimális médiahátszéllel kellett felvennie a versenyt az újra megerősödött posztkommunista-liberális szövetséggel szemben. A mai jobboldal, a Fidesz-KDNP szövetsége Kubatov Gábor szerint az akkor kialakult küzdőszellemének köszönheti páratlan sikereit: „Ha igazad van, és ezért hajlandó vagy tenni, eredményt érhetsz el.” Kérdés, hogy 2026-ra, a következő választásokra vonatkoztatva mit jelent mindez?

A Fidesz pártigazgatója és alelnöke kiemelte a radikálisan átalakuló társadalmi- és médiakörnyezetet, ahol a személyes kapcsolatok egyre inkább az online térbe tevődnek át, az internetes platformok kiszorítják a hagyományos médiumokat (tévéhíradó helyett hírportálok, rádió helyett Spotify, nyomtatott újságok eltűnése stb.). Bár értékrendi és elvi alapú ellenérzéseink lehetnek és vannak is ezzel szemben, ma ebből kell kiindulni, ezt a világot kell minél jobban detektálni, és jól használni a saját céljaink érdekében. Nyilvánvaló, hogy ma (is) ellenszélben kell küzdenünk, hiszen az új tömegplatformok, techóriások, hírkonszernek urai nagyon szorosan összefonódtak a globalista, balliberális erőkkel. Kubatov Gábor ezzel kapcsolatban a magyar történelmi tapasztalatokat is felidézte (közel 150-150 éves török és osztrák, majd közel 50 éves szovjet megszállás), amelyekből mi, ha sok küzdelem és szenvedés árán is, de mindig megerősödve kerültünk ki, hála különleges nyelvünknek és észjárásunknak. Leszögezte: ma Brüsszel jelenti a legnagyobb kihívást, ahol még a jobboldalinak nevezett Európai Néppárt is balra tolódott, feladtak mindent, ami eredetileg konzervatív és kereszténydemokrata érték volt.

Kérdésre válaszolva Kubatov Gábor elmondta, hogy a Tisza párt egyszerűen az új liberális baloldal, semmi újdonság nincsen benne. Brüsszelben viszont fontos fejlemény, hogy végre megalakult a Patrióták szövetsége, ami hosszú évek munkája, Miniszterelnök úr mellett elsősorban Gál Kinga EP-képviselő érdeme. Bár ezen a pártcsaládon belül is vannak véleménykülönbségek (ami a demokrácia természetes velejárója), megvan a legfontosabb egyetértési pont: brüsszelita szuperállam helyett a nemzetek Európáját kell újraépíteni. Nem csoda, hogy a nagy brüsszeli szólásszabadság jegyében a Patriótákat mindenhol gáncsolják – tette hozzá.

Arra a kérdésre, hogy a velünk elviekben sokszor egyetértő európai jobboldali politikusok miért nem mernek nyíltan kiállni a magyar kormány mellett, Kubatov Gábor írországi tapasztalatait hozta fel példának, ahol egyszerűen minden jobboldali sajtóterméket ellehetetlenítenek, vagy Németországot, ahol egy szakmai felmérés szerint még a jobboldalinak titulált újságírók kétharmada is echte liberális értékeket vall. „A hangszórók el vannak torzítva, bemondasz valamit, másként jön ki” – írta le a Fidesz pártigazgatója az áldatlan helyzetet, ami ugyanakkor nem mentesít a küzdeni akarás alól (mi is hasonló helyzetből indultunk!).

Helyzetértékelését kiegészítette még azzal is, hogy Nyugat- és Észak-Európában nagyon kényelmesen szeretnének élni az emberek, keveset akarnak dolgozni, drágul az energia, és a kínai konkurenciának „hála” már nagyrészt a technológiai előnyünket is elveszítettük. Ezt súlyosbítja még a „demográfiai tél”, a család- és gyermekcentrikus szemlélet feladása, sőt egyre súlyosabb megbélyegzése, párhuzamosan az erős szociális rendszerek túlterhelésével (például a migráció ügyében). „Egyre többen érzik már, hogy valakinek meg kellene húzni a féket, csak senki nem meri megtenni rajtunk kívül” – összegzett Kubatov Gábor. Hozzátette: a rendszerváltás előtt alig vártuk, hogy úgy éljünk, mint a nyugatiak; soha nem gondoltuk volna, hogy egyszer majd „alánk süllyednek”. Budapest és a megyei jogú városaink ma sokkal biztonságosabbak, mint akár Bécs, Brüsszel és Berlin – erősítette meg a fideszes politikus.

A beszélgetés második része a sport és a Ferencváros körül zajlott. Kubatov Gábor részletesen mesélt a hírhedt ferencvárosi ultrákról, akiket a baloldali hazugságokkal szemben egyáltalán nem lehet irányítani (és ha valaki megpróbálja, akkor épp az ellenkezőjét teszik), de hazaszerető emberek, akik tudnak áldozatot is hozni a hazájukért. Ugyanakkor hosszú út és nagy harcok (például az úgynevezett vénaszkenner körül) vezettek odáig, hogy a rendszerváltás után még valóban meglévő – a balliberális politika által maximálisan kihasznált – rasszista és antiszemita tendenciák visszaszoruljanak a közösségen belül. Ez azért is üdvözlendő és szükséges fejlemény, mert a sport egyik legfontosabb társadalmi vívmánya éppen az, hogy összehozza az embereket, nem pedig gyűlöletet kelt. A klubelnök arról is beszélt, hogy ő „nagy álmodozó”, aki a Bajnokok Ligájára veti a tekintetét, de a győzelem nem önmagában fontos számára, hanem mert így lehet példaképet állítani a fiatalok elé. A gyengébben teljesítők kisegítése, az elvégzett munkába vetett hit, a közösség önmagunk elé helyezése mind olyan értékek, amelyek a sportból megtanulhatók, de a mindennapi életben is nagy szükség van rájuk. Kubatov Gábor úgy gondolja, hogy elsősorban a sport és a zene azok a területek, amelyeken keresztül ki lehet ragadni a gyerekeket a komputer diktálta világból, a sportolóknak és az edzőknek óriási motiváció erejük van.

Zárásként a politikus-klubelnök a fiatalok megértését és a közéletbe való bevonásának fontosságát hangsúlyozta, idézve Churchill elhíresült mondását: „Ha egy ember 30 éves kor alatt nem liberális, akkor nincs szíve, ha viszont 30 fölött nem konzervatív, akkor nincs esze.” Innét nézve nagy eredmény, hogy a Fidesz a fiatalok között még mindig a legnagyobb támogatással bíró párt, bár nincsen többsége. Kubatov Gábor – maga is háromgyermekes családapa – úgy gondolja: a mai fiatalok legkésőbb a családalapítás pillanatában megértik, hogy a mi politikánk igenis családbarát, sok olyan lehetőséget kínál, amit Európa és a világ más részein a fiatalok nem kapnak meg. A fiatalokat tehát be kell vonni a közéletbe, nemzedékről nemzedékre, ma ráadásul a leglázadóbb dolog konzervatívnak lenni.

További
cikkek

Hírlevél