A 11. Kerkai Est vendége Böjte Csaba ferences testvér volt. Az esemény névadója a maga idejében egy társadalmi problémára talált közösségi megoldást, a KALOT-ot. Böjte atya is a környezetében létező, égető társadalmi kérdésre keresett egy közösségi megoldást, így jött létre az árva- és utcagyerekeket felkaroló Dévai Szent Ferenc Alapítvány. Az est főszervezője Harrach Péter, háziasszonya Déri Stefi műsorvezető, politikai kommentátor volt.

A beszélgetés elején Déri Stefi a hivatásáról kérdezte vendégét. Böjte Csaba elmondta, hogy a kommunizmus alatt erdélyi magyar fiatalként ő nem akarta sem az elvándorlást, sem a „sörözős-csajozós” életmódot választani, az egyházi rendek közül pedig a ferencesek egyszerűsége szólította meg őt a leginkább. A szeretetotthonok alapításával kapcsolatban elmondta: „a Jóisten mindig csak a következő lépést mutatja meg”; először csak behívta a gyerekeket egy süteményre, utána nyári tábort szervezett nekik, majd egy idő után sorra jöttek létre a gyermekotthonok. Többször hangsúlyozta, hogy – úgymond – a gyerekek a legjobb befektetés a jövőbe, „az utolsó ítéletkor biztos szembe jönnek majd velem”.

Déri Stefi kérdésére Böjte Csaba elmondta, hogy összesen 83 helyiséget hoztak létre eddig a gyerekeknek, jelenleg 714 gyereket gondoznak, de ezek a számok folyamatosan változnak („nem monolit márványtömb”). Hangsúlyozta, hogy meggyőződése szerint „Isten selejtet nem teremt”, minden ember egy műalkotás világnézetétől vagy képességeitől függetlenül. A szeretetotthonok legfontosabb küldetésének nevezte, hogy először is megnyugtassák ezeket a nehéz sorsú gyerekeket. „Én egy edzőnek látom magam” – tette hozzá, hangsúlyozva, hogy a gyerekek „a mi tekintetünket tükrözik vissza”. A Szent Ferenc Alapítvány az ő szemében egy nagy fa, amire rászállnak a madarak, néha fészket is raknak. Számára a legszebb az, amikor úgymond „saját bort” ihat, vagyis a saját gyerekeik veszik át az otthonok működtetését. Számos történetet idézett fel, amikor a rábízott gyerekek a szeretetotthonból kikerülve tisztes karriert futottak be, szép családot alapítottak – ilyen értelemben már „dédunokája” is van.„Magyarországon egy falunyi gyerekem van” – mondta a képes beszédet folytatva, hozzátéve, hogy a szeretetotthonokban is sokan éltek a magyar állampolgárság felvételének lehetőségével. Elmesélte a nagyszalontai kaszárnya történetét is, amiből nemzetközi összefogással szintén szeretetotthon lett (lásd külön videónkat a cikk végén).
Déri Stefi az idei Szentévről is megkérdezte vendégét. Böjte Csaba „a remény zarándokait” nagyon jó szlogennek tartja, mivel a remény a mai világunkban hiánycikk. Hangsúlyozta, hogy Jézus Krisztus a működésének első „munkanapján” már közösséget épített.

A beszélgetés végén szó esett az elmúlt évek botrányairól is, amelyek megtépázták a dévai alapítvány hírnevét és Böjte atyát is nagyon megviselték. A ferences szerzetes válaszát azzal kezdte, hogy ő nagyon támogatja az állami gyermekvédelem célkitűzését, hogy a gyerekeket családok vigyék haza, de a helyzet az, hogy a családok ezt általában nem vállalják. Ebből fakad szerinte minden bűn, hiány és gyengeség. Hangsúlyozta, hogy a bilbiai József a család mellett döntött, ez a Szent József-i lelkület hiányzik ma az emberekből – és ezt az állam nem tudja pótolni. Ezután kifejtette, hogy az ő intézményei valahol az állami rendszer és a család között helyezkednek el, katonai kifejezéssel élve ők a „könnyű lovasság” a semmi (utcai lét, éhezés) és a „nehéztüzérség” (bürokratikus, merev állami intézményrendszer) között.

Hangsúlyozta, hogy ezek nyitott intézmények, ahol bármikor meglátogathatók, hazavihetőek a gyerekek. Az ő dolguk összeszedni a sodródó gyerekeket, akikről mások nem gondoskodnak. Hozzátette: az igazi megoldás persze az lenne, ha a fiatalokat sikerülne „megfertőzni”, hogy jó dolog gyereket nevelni, Mária és Szent József lelkületével az élet mellett dönteni. A többit a Gondviselésre bízhatjuk, nem kell más, mint a kis feladatok precíz, pontos elvégzése – szögezte le. Hozzátette: a keresztény lelkiség szerint nem kell a személyes vágyainkat sem kiírtani magunkból, „nem vagyunk fakírok”. Jézus azt mondja, hogy gyűjtsél nyugodtan, csak ne olyan kincseket, amit a moly megrág. Nem baj az sem, ha valaki politikus szeretne lenni – mondta a megjelent, közélet iránt érdeklődő fiataloknak –, csak fogadjuk meg Jézus szavait: ha nagy akarsz lenni, legyél mindenkinek a szolgája.

A közelgő húsvéttal kapcsolatban Csaba atya elmondta: fontosnak tartja, hogy a rokonok, a „szép lányok” mellett a legszegényebbeket, a kirekesztetteket is locsoljuk meg, ők se „hervadozzanak”, hisz’ pontosan ugyanolyan emberek, mint mi.
Böjte Csaba atya mesél a ma már szeretetotthonként szolgáló nagyszalontai kaszárnyáról:
A teljes felvétel itt megtekinthető: